Knittting Crochet

Panini-Sandviç Ekmeği

Panini-Sandviç Ekmeği

Günaydınlar…
Güzel bir gün dileğiyle başlıyorum..
Buralarda haaala havalar ısınamadı, hastalıklardan yeni birey ekleyemedim malesef..
Ekmeklerle ilgili tariflere hep ilgi duymuşumdur, hatta bir ara ekmek yapma makinesi aldıktan sonra blog bile oluşturmuştum ekmek tarifleri ile ilgili.. Ekmek yapma makinemi bu aralar çok sık kullanmıyorum ama hala ekmek tariflerine ilgi duyuyorum. Takip ettiğim bir yemek tarifleri sitesinden Panini tarifi aldım geçenlerde. Öyle değişik bir malzemesi olmadığından hemen denedim. Farklı malzemeler girince işin içine biraz tereddüt ediyorum,evdekiler beğenir beğenmez diye. Biz ekmeğimizi çok ama çok beğendik, bu fotoğraflardan sonra hatta bir daha yaptım 🙂 Bu kez üstleri hiç çatlamadı ama anlayamadım 😀

Ayrıntılı tarifi burada paylaşmayacağım ama deneyimlerimi ve ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ekmek kesinlikle tam çocuklarımıza göre yumuşacık sandviç ekmeği kıvamında ama dolgun oluyor. Tadı harika.
Ben ölçüleri birebir yaptım,yani tarifte neyse aynen öyle yalnız yaş maya değil de bunun yerine 1 paket instant maya kullandım.
Ekmeğe şeklini verirken merdane ile daha ince 1,5 cm lik hamurla hazırlarsanız minik sevimli ekmekleriniz oluyor. Ayrınca normal ev fırınlarında 290 derece olmadığında, 250 derecede üstü iyice kızarana kadar pişirebilirsiniz. Çok önemli bir ayrıntı daha fırının içinin buharlı olması.. Yine evde kullandığımız fırınlarda böyle bir özellik olmadığından kare bir borcam içine üçte bir oranında su koyup fırının altına oturtursanız bu sorunu da çözmüş oluyorsunuz.
Ekmeklerimiz piştikten sonra tepsiden hemen almamız gerekiyor, altlarının yanma olasılığı var çünkü. Ekmeklerimizi bir borcama alabiliriz.. Ve üzerlerini temiz pamuklu bir bez ile kapatırsak yumuşacık oluyorlar..
Evet denedim ve onayladım.. Şiddetle tavsiye ediyorum..
Tarifi Mutfak Sırları’nda buyrun…
güzel mutlu bir gün diliyorum tekrardan
Sevgiler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: